Sto let Olbrama Zoubka v ateliéru Janouškových

V úterý 21. dubna uplyne sto let od narození Olbrama Zoubka, jedné z neopominutelných osobností českého poválečného sochařství. Součástí oslav tohoto výročí je i výstava „Dvojice: Eva Kmentová a Olbram Zoubek“ v pražském ateliéru manželů Janouškových.  

Olbram Zoubek a Eva Kmentová byli mladšími spolužáky Věry a Vladimíra Janouškových. Oba manželské páry se seznámily v sochařském ateliéru na UMPRUM a staly se z nich blízcí celoživotní přátelé. Společně podnikli několik prázdninových cest po Evropě a zahradní ateliér v pražských Košířích byl pravidelným místem jejich setkávání. 

Výstava Dvojice je součástí dlouhodobého výstavního cyklu, v rámci kterého jsou představované vybrané partnerské dvojice tvůrčích umělců, a to jak generačních vrstevníků Janouškových, tak současných. 

Dvojice, Zdroj Muzeum Kampa

Ateliér Věry a Vladimíra Janouškových kousek od tramvajové stanice Kotlářka je unikátní architektonickou a uměleckou památkou a od roku 2023 funguje jako muzeum. V rámci výstavního cyklu „Dvojice“ zde již byla k vidění díla Běly a Jiřího Kolářových, Jany Vojnárové a Josefa Bolfa či Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského. 

Ačkoliv od Olbrama Zoubka a Evy Kmentové tu vystavili jen necelou desítku soch, jde o komorní průřez dílem obou z nich. Výstavní premiéru zde mimo jiné má vůbec poslední Zoubkův reliéf, na kterém pracoval v posledním roce života a který odlili až po jeho smrti v červnu 2017. 

Ateliér Věry a Vladimíra Janouškových je pro veřejnost otevřený každou první a třetí sobotu v měsíci, nebo v rámci speciálních přednášek a komentovaných prohlídek. Na programu ateliéru se podílí odborníci z Musea Kampa. Aktuální výstavu připravena ve spolupráci s Nadačním fondem Kmentová Zoubek. Více na www.museumkampa.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*