Národní značka perlivých vín „bublinky“ nabírá na popularitě

Perlivá víno "bublinky" mají tyrkysový šroubový uzávěr

Perlivá vína jsou v České republice několik posledních let čím dál, tím populárnější. Většinu z nich však tvoří zahraniční dovozy. Vinařský fond na situaci reagoval vývojem vlastní národní značky perlivých vín „bublinky“. Na trhu jsou už druhým rokem. Oproti loňsku se výroba zdvojnásobila a značku využívá už 35 vinařství. Letní sezónu, kdy se tato vína pijí nejvíc, odstartuje akce organizovaná Vinařským fondem Den bublinek. Uskuteční se 19. června na Moravském náměstí v Brně.

Dlouhodobý růst popularity perlivých vín u nás potvrzují mimo jiné i data agentury YouGov (srovnání let 2025 vs. 2024), podle nichž např. segment italského Prosecca zaznamenal enormní meziroční nárůst. Spotřeba na jednu domácnost vyskočila o 30,9 %. Stále silněji se však v tomto segmentu prosazují domácí moravští a čeští producenti pod jednotným konceptem „bublinky“.Název se stal českou národní značkou perlivých vín, která nabízí alternativu k oblíbeným zahraničním perlivým vínům. Má hravý, lehký a moderní charakter s inovativním přístupem k sycení. Podobně jako Svatomartinské, tak i „bublinky“ sjednocuje stejný uzávěr, v tomto případě tyrkysový.  Nesou také logo „bublinky“ na etiketě. Hrozny pro výrobu „bublinek“ musí pocházet výhradně z České republiky.

Ochutnávka

Projekt spustil Vinařský fond na podzim roku 2024 a zatím se vyvíjí velmi slibně. „Zatímco v loňském roce se do projektu aktivně zapojilo patnáct vinařství, k začátku letošního června jejich počet stoupl na třicet pět. Současně narůstá i objem produkce. V loňském roce bylo na trh dodáno celkem sedmdesát tisíc lahví, zatímco letos produkce dosáhla už sto padesáti osmi tisíc lahví a čtyřicet tisíc plechovek. Ty jsou letošní novinka, menší a praktičtější balení v plechu je mezi zákazníky stále oblíbenější,“ zdůraznil Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu.

Spokojeni jsou i vinaři, kteří se do projektu zapojili. „Bohužel kvůli vysokému zájmu o naše „bublinky“ je na žádné jiné akci než na „Dni bublinek“ prezentovat nebudeme, jelikož se nám prodávají velice dobře. Budeme rádi, když si se zásobou vystačíme do konce prázdnin,“ odpověděl v předsezónní anketě Vinařského fondu například vinař Dominik Káňa.

V letním vedru ideální nápoj

Značka získává pozice i v regálech obchodních řetězců. V nabídce už ji mají čtyři z nich – Makro, Albert, Kaufland a Globus. „O bublinky je mezi spotřebiteli zatím pozvolný, ale stabilně rostoucí zájem. Lidé si k nim postupně hledají cestu. Poptávka obchodních řetězců oproti minulému roku už výrazně roste, protože vidí potenciál této nové značky a chtějí ji mít v nabídce. Ze zpětné vazby od zákazníků víme, že oceňují i to, že jde o národní značku. Vnímají ji jako něco, co má český původ, jasnou identitu a dává jim smysl ji podporovat,“ popsala situaci Lenka Secká ze společnosti Patria Kobylí.

Od zahraniční konkurence se „bublinky“ liší využitím tradičních místních odrůd a také preferovaným využitím kvasných plynů k jejich sycení. Tedy oxidu uhličitého, který vzniká při kvašení hroznového moštu, je naprosto přírodní. Navíc v sobě nese aromatiku dané odrůdy. Konkrétní technologii také vyvinuli v České republice.

Projekt „bublinky“ je zatím pořád na startu. „Na celoplošnou kampaň je v tuto chvíli na trhu „bublinek“ málo, i když jsme připravení. Zatím je propagujeme na různých akcích a sociálních sítích. Nejlepšími ambasadory značky jsou ale sami vinaři. V létě tato perlivá svěží vína představí na více než stovce akcí,“ upozornil Z. Vičar.

Z „bublinek“ můžete namíchat i velice zajímavé kokteily

Bublinky lze snadno poznat podle typického tyrkysového uzávěru s logem na všech lahvích.Značka staví na typických a oblíbených tuzemských odrůdách, kde u bílých variant dominuje Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Müller Thurgau, zatímco růžová vína reprezentují Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Frankovka.

Největší příležitostí, kde mohou lidé tato vína ochutnat, bude nadcházející druhý ročník akce „Den bublinek“. Uskuteční se v pátek 19. června 2026 od 15:00 do 22:00 hodin. Prostranství na Moravském náměstí před kinem Scala se promění v centrum letní zábavy, kde své nejlepší vzorky nabídne hned šestnáct zapojených vinařství. Návštěvníci se mohou těšit nejen na samotné degustace „bublinek“, ale také na originální míchané drinky z těchto vín, atraktivní barmanskou show v podání vicemistra světa Martina Vogeltanze a hudební doprovod od DJ Folteena a brněnské skupiny Nekapela.

„Loni jsme na „Moraváku“ představili 10 vinařství, teď už je jich šestnáct, a to se nám tam některá už nevešla. Příští rok proto zvažujeme přesun na náměstí Svobody. Bylo by skvělé, kdyby se Den bublinek stal tradičním zpestřením začátku léta v Brně,“ doplnil Z. Vičar.

Akce má záštitu hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, brněnské primátorky Markéty Vaňkové a starosty městské části Brno – střed Vojtěcha Mencla. Letos se stala součástí širšího programu festivalu Ignis Brunensis. K dostání jsou u jednotlivých výrobců, vinotékách a v některých obchodních řetězcích. Nově se na trhu objevují i v praktickém balení v plechovce. Podrobnosti na www.vinazmoravyvinazcech.cz

Kateřina Martykánová, foto Jiří Hlolušek

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*